POChP jest to skrót od Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, która powoduje utrudnienia w oddychaniu z ang. COPD – Chronic Obstructive Pulmonary Disease. Jest to jednostka chorobowa, objawiająca się postępującym i niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Najczęściej związana jest z wdychaniem dymu przez czynne lub bierne palenie. Szacuje się, że palenie powoduje około 90 % zachorowalności na świecie. Również istnieją inne przyczyny tej choroby a mianowicie wdychanie szkodliwych substancji z powietrza w pomieszczeniach zamkniętych pochodzących z drewna, węgla itp. Niekiedy przyczyną powstawania tej jednostki chorobowej może być praca w szkodliwych warunkach wdychając pył organiczny i nieorganiczny, substancje chemiczne  itp. związki.

Drogi oddechowe

Do powstawania POChp również mogą przyczynić się inne czynniki jak np. stany wrodzone do, których mogą należeć między innymi niedobór alfa1-antytrypsyny powodujące rozwój choroby, niektóre wady płuc jak np. mniejsza pojemność płuc, która również może sprzyjać rozwojowi schorzenia. Niekiedy przebyte ciężkie zakażenia układu oddechowego czy gruźlica płuc mogą także sprzyjać rozwojowi choroby, czynników na pewno jest znacznie więcej, tutaj wymieniliśmy najpowszechniejsze z nich. POChP to choroba, uznawana w dzisiejszym świecie za jedną z chorób cywilizacyjnych. Kiedyś choroba w dużej mierze dotyczyła mężczyzn było to związane głównie z warunkami pracy między innymi w górnictwie – pył węglowy, z paleniem przez mężczyzn cygar, papierosów, niestety dziś palenie dotyczy również kobiet, zmieniły się także profesje, w których pracują panie narażone na wdychanie pyłów, oparów w przemyśle kosmetycznym, chemicznym itp.

Objawy POChP

Niestety POChP to choroba nieuleczalna, której objawy można jedynie łagodzić aby spowolnić proces choroby i poprawić komfort chorego. Objawy choroby nie zawsze są takie same, mogą być niespecyficzne przy dominacji duszności. Chorobę rozpoznaje się na podstawie wykonania badania jakim jest spirometria. Badanie spirometrii wykonuje specjalista za pomocą aparatu tzw. spirometru, jest to ocena objętości powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. Najczęstsze objawy w początkowej fazie nie są wiązane z Obturacyjną Chorobą Płuc i bardzo wiele osób je bagatelizuje. Może pojawić się kaszel, który bardzo często towarzyszy palaczom tzw. kaszel palacza dlatego nie zwracają na to uwagi. Wielu osobom palącym wydaje się normalne to, że przy paleniu występuje zwykły kaszel. Jednak jest to błędne stwierdzenie, ponieważ już w tym czasie nasz organizm komunikuje, że coś jest nie tak i jest to czynność obronna na zatruwanie naszego organizmu. Powinien nas zaniepokoić taki objaw kaszlu a przede wszystkim utrzymujący się dłużej niż przez 3 miesiące w roku.

Innym objawem może być odkrztuszanie ropnej wydzieliny, bardzo często poprzedzonej kaszlem. Równie często mogą wystąpić duszności w miarę postępu choroby mogą się nasilać. W fazie początkowej duszności pojawiają się zazwyczaj po wysiłku fizycznym, z czasem obserwujemy większą męczliwość organizm podczas zwykłych czynności jak np. wyjście po schodach. Większość z nas będzie zwalało winę na brak kondycji, która również może być przyczyną jednak dokładając do tego powyższe objawy możemy mieć świadomość rozwijającej się jednostki chorobowej jaką jest POChP. Niekiedy pojawia się świszczący oddech ściskanie w klatce piersiowej, które zazwyczaj może towarzyszyć w bardziej zaawansowanym stanie. Więc jeżeli zauważymy powyższe objawy, które zaczynają męczyć nas coraz częściej powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, wykonać badania a w przypadku wykrycia choroby wdrożyć odpowiedni plan leczenia. Ponieważ im szybciej zostanie zdiagnozowana u nas choroba tym lepiej dlatego, że skuteczniej uda nam się z nią walczyć i polepszyć nasze samopoczucie oraz przedłużyć życie.

Leczenie Obturacyjnej choroby płucnego

Jeżeli występują u nas wyżej wymienione objawy a do tego palimy, pracujemy w szkodliwych warunkach lub kiedyś wykonywaliśmy takową pracę należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Niekiedy możemy nigdy nie palić i nie pracować w  wyżej wymienionych warunkach a mieć objawy POChP w takiej sytuacji także niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty. W przypadku kiedy zostanie rozpoznana u nas choroba POChP należy jak najszybciej wdrożyć proces leczenia. W początkowej fazie może odbyć się bez farmakologii. Lekarze w przypadku osób, które palą zalecą rzucić papierosów i innych tego typu używek, zalecą stosowanie odpowiedniej diety oraz systematyczne ćwiczenia. Niestety POChP nie jest chorobą uleczalną i nasze płuca nie ulegną już poprawie jednak możemy opóźnić jej działanie. Gorzej jest kiedy choroba zostanie wykryta w stadium zaawansowanym wtedy powrót do zdrowia jest bardzo trudny wiążący się zazwyczaj na stałe z farmakoterapią . Najczęściej choremu podaje się leki powodujące rozszerzanie się oskrzeli zapewniające polepszenie dopływu tlenu do organizmu, między innymi są to leki z grupy kortykosteroidów wziewnych oraz leki działające przeciwzapalnie i środki wykrztuśne, dodatkowo pomocna może być tlenoterapia.

POChP – Leczenie  tlenem

Powszechnie mówi się o leczeniu POChP tlenem, kiedy niewydolność oddechowa się pogłębia tlenoterapia okazuje się być koniecznością. Jednak podając tlen choremu nie wyleczymy go, ponieważ choroba jest nieuleczalna ale w dużym stopniu pozwoli to na lepsze samopoczucie i funkcjonowanie oraz spowolni postępu choroby, dlatego tlenoterapia w takich przypadkach jest niezbędna. Do tego celu używa się zazwyczaj przewodów tlenowych jak np. wąsy w łagodniejszych przypadkach w cięższych koniecznością mogą być maski tlenowe. Urządzeniami, które służą do tlenoterapii są najczęściej koncentratory tlenu. Ich zadaniem jest koncentracja tlenu i podanie go w czystej postaci do płuc. Taki sprzęt można uzyskać w niektórych przypadkach na NFZ jednak bardzo wiele osób nie kwalifikuje się na sprzęt tego typu więc pozostaje jedynie możliwość zakupienia urządzenia za gotówkę lub na raty.

Dzisiaj większość sklepów oferuje klientom dogodny system ratalny. W przypadku zdecydowania się na zakup koncentratora należy zastanowić się czy potrzebujemy urządzenia stacjonarnego czy też może przenośnego. Stacjonarny zazwyczaj wybierają osoby, które tylko i wyłącznie mają zamiar korzystania z tlenoterapii stacjonarnie np. w domu. Urządzenia przenośne – koncentratory tlenu mobilne zwykle wybierają osoby, które często się przemieszczają a potrzebują korzystać z tlenoterapii. Taki sprzęt można przenosić, przewozić czy korzystać z niego w samochodzie. Więcej o koncentratorach tlenowych poczytają Państwo tutaj. W przypadku korzystania z tlenoterapii w POChP należy być zawsze pod ścisłą opieką lekarza i stosować się do jego zaleceń. A sprzęt kupować tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł jak sklepy medyczne czy apteki.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy wpis rozwiał Państwa wątpliwości jeżeli chodzi o chorobę jaką jest POChP, staraliśmy się zwrócić uwagę na problem jakim jest choroba. Wymieniając jej najczęstsze przyczyny i objawy, które powinny nas zaniepokoić i udać się do specjalisty. Należy pamiętać aby nie bagatelizować żadnych objawów w początkowej fazie choroby nie tylko tej ale innych. Warto pamiętać, że każda jednostka chorobowa wykryta we wczesnym stadium pozwala na lepsze efekty lecznicze niż zdiagnozowana w stadium zaawansowanym. Bardzo często bagatelizujemy pewne objawy działając tylko i wyłącznie na własną niekorzyść. Usprawiedliwiając się najczęściej brakiem czasu i tysiącem innych spraw a prawda jest taka, że późniejsze leczenie może wymagać od nas poświecenia większej ilości czasu i środków materialnych. W przypadku zaawansowanej Obturacyjnej Choroby Płuc, która nie jest leczona może dojść nawet do zgonu. Już POChP obok chorób układu krążenia i nowotworów jest jedną z częstszych chorób powodujących zgon na całym świecie wśród kobiet i mężczyzn.