Jedną z najbardziej popularnych jednostek chorobowych wymagającej wsparcia tlenowego jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Dobry koncentrator tlenu potrafi w sposób bardzo istotny poprawić jakość życia chorego na POChP człowieka. Na całym świecie od wielu lat urządzenia generujące tlen stanowią podstawowe wsparcie w codziennej opiece dla osób dotkniętych schorzeniami układu oddechowego.

POChP – definicja, przewlekłość.

Pragnąc scharakteryzować wspomniane schorzenie, warto skupić się na jego nazwie. Mowa w tym wypadku o słowie „przewlekła”, które stanowi bardzo istotny przymiotnik. Choroby przewlekłe charakteryzuje długi czas ich trwania, a co za tym idzie proces ten wymaga od nas długotrwałego działania. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest schorzeniem, które należy leczyć i to leczenie jest jak najbardziej możliwe. Główną cechą tego stanu jest ograniczony przepływ powietrza, w tym oczywiście i tlenu, przez drogi oddechowe pacjenta. Prócz częstym stanom zapalnym w obrębie dróg oddechowych, bardzo często POChP towarzyszą również inne objawy i choroby współistniejące. Cechą wspólną dla każdego chorego jest nieodwracalny skurcz (obturacja) w obrębie oskrzeli, co bezpośrednio przekłada się na jakość oddychania, a w związku z tym i samego życia.

POChP – badania.

Podstawowa diagnostyka POChP opiera się między innymi na badaniu spirometrycznym, czyli najogólniej rzecz ujmując, analizie tego, jak pacjent oddycha. Wspomnianą analizę wykonuje się przy pomocy spirometru. Badanie zazwyczaj przebiega w podobny sposób – chory w pozycji siedzącej oddycha poprzez ustnik urządzenia, a następnie poproszony jest o wykonanie maksymalnie głębokiego. Bezpośrednio po wdechu, pacjent powinien wykonać najdłuższy i najsilniejszy wydech, jaki jest w stanie z siebie wydobyć.

POChP – przyczyny

Przyczyny POChP są różne, jednak wielu specjalistów jako główną podaje niezmiennie dym tytoniowy, czyli palenie papierosów lub przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu choroby są również:

  • płeć – mężczyźni chorują częściej
  • ograniczona pojemność płuc – wady rozwojowe
  • praca w szkodliwych warunkach – zapylone pomieszczenia
  • niedobory alfa1-antytrypsyny
  • ogólne zanieczyszczenie powietrza

Tlenoterapia w POChP – leczenie tlenem.

Koncentrator tlenu w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest elementem w wielu przypadkach diametralnie poprawiającym jakość życia. Znaczny deficyt tlenowy, wynikający ze zwężenia dróg oddechowych (zgrubienia ścian) oraz zalegającej wydzieliny, zostaje wówczas uzupełniany w postaci tlenoterapii biernej. Tlenoterapia w POChP stanowi wsparcie dla organizmu i układu oddechowego.

Początkowe fazy choroby są z reguły łagodne, a objawy duszności towarzyszą zazwyczaj intensywnemu wysiłkowi. Wiele chorych niestety z czasem zaczyna odczuwać nawet duszność spoczynkową lub następującą po wykonywaniu zwykłych codziennych czynności. Aparat tlenowy w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc może okazać się dla takich osób wybawieniem. Urządzenia dobrej jakości potrafią pracować po kilka, a nawet kilkanaście godzin na dobę, zapewniając wsparcie ich użytkownikom.

Ile tlenu podawać pacjentowi z POChP.

Jest to pytanie, na które nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Każdy człowiek jest inny i wymaga odpowiednio dobranego leczenia. Koncentratory tlenu posiadają możliwość regulacji przepływu w różnych zakresach. Przykładowo koncentrator tlenu Oterapia OLV-5 posiada odpowiedni zakres regulacji poprzez jedno proste pokrętło. Dzięki niemu możemy dostarczać użytkownikowi tlen w zakresie od 0,5 litra na minutę, do 5 litrów na minutę.

Nie można „na odległość” ocenić ile tlenu wymaga dany pacjent. Liczne grono specjalistów określa, że efektywna tlenoterapia u pacjenta z POChP powinna trwać nawet 15 godzin na dobę lub dłużej. W celu określenia stosowanego przepływu prowadzone są również badania laboratoryjne, a konkretnie gazometria krwi, pobranej z tętnicy. Istnieją konkretne parametry, które kwalifikują bądź nie kwalifikują chorego do tlenoterapii. Pomocniczym badaniem stosowanym w tym wypadku jest również ocena saturacji krwi. W tym wypadku wystarczy nałożyć na palec urządzenie o nazwie: pulsoksymetr. Pulsoksymetry to niedrogie urządzenia medyczne, które mierzą wysycenie krwi tlenem, a co za tym idzie niejako badają stan naszego układu oddechowego oraz układu krążenia. Saturacja krwi jest jednak badaniem dodatkowym i niejednoznacznym. Warto również zwrócić uwagę na to, jakim pulsoksymetrem dokonujemy pomiaru, bowiem nie każde urządzenia (szczególnie mowa o wyrobach z najniższej półki cenowej) dają wiarygodny obraz stanu zdrowia.

Podsumowanie.

Koncentratory tlenu są powszechnie stosowanym wyrobem medycznym, który w wielu przypadkach bezsprzecznie podnosi jakość życia osób dotkniętych POChP. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że każdą czynność medyczną należy skonsultować uprzednio z lekarzem.