Tlen to jeden z tych pierwiastków, bez których nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować. Zdrowy człowiek w normalnych warunkach jest w stanie sam „zorganizować sobie” jego podaż, niestety wiele osób bardzo często wymaga jego dodatkowej suplementacji.

Do niedawna tlenoterapia była czynnością medyczną wykonywaną wyłącznie w placówkach opieki zdrowotnej, butle z tlenem można było spotkać jedynie w:

  • szpitalach
  • przychodniach
  • karetkach pogotowia ratunkowego
  • w gabinetach lekarskich (w tym również stomatologicznych)

Oterapia OLV-5
Koncentrator tlenu Oterapia OLV-5

Obecnie sytuacja osób z zapotrzebowaniem na tlen ulega diametralnym zmianom. Międzynarodowy trend wskazuje na ograniczanie (w miarę rozsądku i możliwości) niepotrzebnych wizyt w szpitalu. Mowa w tym wypadku o tworzeniu systemu opieki poza szpitalnej, która w wielu przypadkach pozwala oszczędzić pacjentom niepotrzebnego stresu i ogranicza poświęcony czas. Domowa tlenoterapia zalicza się właśnie do takich kroków.

Korzyści, jakie daje pacjentowi i jego rodzinie tlenoterapia w domu, to między innymi:
– ograniczenie zbędnych wizyt w szpitalu
– oszczędność czasu
– poprawa samopoczucia chorego
– możliwość nieograniczonej podaży tlenu bez konieczności przebywania w zakładach opieki zdrowotnej
– brak konieczności przebywania poza domem
– zmniejszenie ilości transportów do szpitala i z powrotem

Możliwości prowadzenia tlenoterapii w domu to przede wszystkim: koncentrator tlenu, czyli tak zwany aparat tlenowy. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na akt, że są to urządzenia, w których tlen podawany pacjentowi praktycznie nigdy nie ulega wyczerpaniu. Zasada działania koncentratorów tlenowych (tak również bywają one określane) to filtracja powietrza poprzez specjalne sity i koncentracja czystego tlenu, gotowego do podania pacjentowi. Proces ten odbywa się na bieżąco i prócz zrozumiałej kwestii technicznej sprawności urządzenia, nic go nie ogranicza. Koncentrator do podawania tlenu może wobec tego w wielu przypadkach zastąpić tradycyjną butlę z tlenem, a ponadto zyskuje nad nią przewagę z racji „nieskończoności” cennego pierwiastka. Butla z tlenem posiada zawsze określoną pojemność, a jej kupno lub ewentualna wymiana (uzupełnianie) stawia przeciętnego człowieka w sytuacji praktycznie niemożliwej do rozwiązania. Mowa w tym wypadku o kwestiach prawnych, jakie ograniczają dostęp do tlenu medycznego w butli.

Koncentratory tlenu od wielu lat z powodzeniem stosowane są na całym świecie. W naszym serwisie znajdziecie Państwo urządzenia do tlenoterapii firmy Oterapia. Dostępne są dwa warianty:

Ten pierwszy został stworzony do pracy w pomieszczeniach, czyli np. jako urządzenie do podawania tlenu w domu. Jest to solidna maszyna do tlenoterapii, która posiada fenomenalne parametry pracy. Głównym jej atutem jest świetna wydajność, która nigdy nie spada poniżej 90%. Oznacza to, że niezależnie od ustawionego przepływu, dostarcza ona tlen w czystości nie niższej niż dziewięćdziesiąt procent. To doskonały wynik, który czyni model OLV-5 jednym z najbardziej wydajnych urządzeń dostępnych na rynku. Ponadto, ten aparat do tlenoterapii jest w stanie dostarczyć pacjentowi tlen w czystości nawet przekraczającej 93%.

Oterapia OLV-B1

Drugie z wymienionych urządzeń to przenośny aparat tlenowy OLV-B1, tego samego producenta. Jest to rewolucyjny aparat do tlenoterapii na baterie, który może być również zasilany z gniazda samochodowego (12 V, akumulatorowego) oraz ze zwykłej sieci elektrycznej. Produkt ten posiada również specjalny wózek transportowy z wytrzymałymi kółkami. To urządzenie również zapewnia wysoki poziom czystości tlenu, lecz aby go uzyskać, przepływ powinien być ustawiony w granicach 1 l/min. Wówczas dostarcza on tlen na poziomie 90%. Oczywiście regulacja jest płynna i można ją ustawić aż do 5 l/min.

Podsumowując: urządzenia do tlenoterapii, czyli tak zwane koncentratory tlenu, to zdecydowanie bardzo istotny element medycyny. Umożliwiają one poprawę jakości życia osób z deficytem tlenowym i dają szansę na możliwie najwygodniejsze funkcjonowanie, jak również poprawiają ogólną kondycję organizmu.