Tlen to jeden z pierwiastków, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Większość z nas na pewno zadaje sobie sprawę z tego, że bez tlenu nie istniałoby żadne życie na ziemi. Niekiedy zdarzają się sytuacje gdy zapadamy na różnego rodzaju choroby, które wymagają dodatkowej podaży tlenu aby móc funkcjonować. Nasz dzisiejszy wpis będzie dotyczył tlenoterapii domowej, ponieważ coraz więcej osób wymaga dodatkowego tlenu, który nie musi być podawany w warunkach szpitalnych może być również w  domowych. Domowa tlenoterapia to większy komfort dla pacjenta, który nie musi leżeć w szpitalu jak i również przyjeżdżać do szpitala czy innych jednostek, gdzie możliwa jest podaż tlenu. Tlenoterapia domowa – DLT – Domowe Leczenie Tlenem to również większy komfort dla chorego, który znacznie lepiej czuje się we własnym zaciszu domowym niż warunkach szpitalnych, co również ma wpływ na polepszenie jego zdrowia.

Kiedy stosować tlenoterapię w domu?

Tlenoterapię domową najczęściej stosujemy w przewlekłych schorzeniach i chorobach, kiedy istnieją wskazania od lekarza. Najczęściej tlenoterapii wymagają osoby z niewydolnością oddechową. Kiedy możemy mówić o niewydolności oddechowej? Wtedy kiedy ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej – PaO2 jest niższe od 60 mmHg, a ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla – PaCO2 jest wyższe od 45 mmHg u chorego w spoczynku i oddychającego powietrzem atmosferycznym. Możemy wyróżnić 2 rodzaje niewydolności oddechowej hipoksemiczną czyli częściową i hiperkapniczną. Bardzo często tlenoterapię stosujemy przy chorobami płuc jak w Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie – POCHP. To jedna z chorób w dzisiejszych czasach zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Najczęstszą przyczyną POCHP jest przewlekłe palenie papierosów czynne lub bierne. Również często występuje u osób pracujących w trudnych warunkach narażonych na wdychanie pyłów jak górnicy, osoby pracujące w przemyśle chemicznym, budowlanym itp.

Często również tlenoterapia może być stosowana w mukowiscydozie, dla osób z rozstrzeniami oskrzeli samoistnym włóknieniem płuc, niekiedy w bolesnej dusznicy czy nawet astmie. W niektórych przypadkach tlenoterapii mogą wymagać osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność serca lub w zaawansowanym stadium raka. Tych wskazań do tlenoterapii może być znacznie więcej. Podaż dodatkowego tlenu może być nie tylko stosowana w powyższych chorobach ale w ogólnych przewlekłych stanach przemęczenia, depresyjnych, w okresach rekonwalescencji po ciężkich chorobach, dla osób z przewlekłym zmęczeniem, uczuciem senności itp. Bardzo dużo mówi się o tlenoterapii jako czynności koniecznej w licznych jednostkach chorobowych jak wymienione powyżej. Jednak tlenoterapię stosuje się także aby poprawić ogólny stan funkcjonowania naszego organizmu oraz wygląd skóry. Zastosowanie tlenoterapii powinno być ściśle skonsultowane z lekarzem specjalistą w każdym przypadku.

Korzyści płynące z tlenoterapii:

  • polepszenie ogólnego samopoczucia
  • poprawa parametrów życiowych
  • sprawniejsza praca układu nerwowego
  • zwiększenie możliwości aktywności fizycznej
  • stabilizacja nadciśnienia płucnego
  • zapobiega chorobom zakrzepowo – zatorowym
  • pomaga  chorobach układu krążenia
  • minimalizuje stres
  • lepsza jakość snu
  • zmniejsza występowanie depresji i stanów lękowych
  • ogranicza wskaźnik hematokrytu
  • poprawia wygląd skóry

Jaki koncentrator domowy wybrać?

W przypadku tlenoterapii domowej najlepiej zastanowić się nad koncentratorem stacjonarnym lub koncentratorem przenośnym. Tutaj należy brać pod uwagę tryb naszego życia czy osoby dla której dedykowane ma być urządzenie. Koncentratory tlenu stacjonarne najczęściej stosowane są w szpitalach, jednostkach leczniczych również mogą być użytkowane w warunkach domowych dla pacjentów, którzy chcą tylko i wyłącznie korzystać z tlenoterapii w domu. Najczęściej stosowne przez osoby leżące, jednak stacjonarny koncentrator nie wyklucza możliwości poruszania się w czasie tlenoterapii wystarczy zastosować długi przewód, dzięki któremu możemy przemieścić się do toalety czy wykonać inne czynności. Koncentratory tlenowe stacjonarne zazwyczaj są bardziej wydajne niż koncentratory przenośne.

Z kolei urządzenia mobilne czyli koncentratory tlenu przenośne. Pozwalają na wygodne przenoszenie koncentratora zazwyczaj za pomocą specjalnego stelaża na kółkach również sam sprzęt bardzo często posiada kółeczka, dzięki którym możemy go wygodnie przesuwać. Istnieją także mniejsze koncentratory przenośne o stosunkowo niskiej wadze, które jesteśmy w stanie przenosić samodzielnie jak np. koncentrator Oterapia OLV -C1. Dodatkowo większość przenośnych koncentratorów tlenu może być zasilana z samochodowego źródła, co również pozwala na wykonanie tlenoterapii w podróży. Mobilny koncentrator możemy wygodnie transportować z jednego do drugiego miejsca. Niestety koszty zakupu koncentratorów tlenowych nie należą do najmniejszych, jednak dziś wiele medycznych sklepów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klienta proponując zakup na dogodne raty.

 

Jakie parametry powinien posiadać dobry koncentrator tlenowy?

  • Przed zakupem koncentratora należy zastanowić się czy stacjonarny czy przenośny aparat tlenowy. Tą kwestię wyjaśniliśmy powyżej jednak istnieją również inne bardzo ważne czynniki jakimi są parametry urządzenia. Tutaj przy wyborze warto zastanowić się dla kogo będzie sprzęt. Np. jeżeli mamy zakupić urządzenie dla osoby starszej, która dodatkowo cierpi na bezsenność to na pewno warto wybrać urządzenie pozwalające nam na cichą pracę.
  • Innym ważnym parametrem będzie pobór mocy zwłaszcza jeżeli mamy zalecenia stosowania koncentratora prze kilkanaście godzin dziennie. Dlatego w tym przypadku należy zastanowić się jaki koncentrator będzie generował najmniejszą ilość energii. Nowoczesne sprzęty pozwalają na większą oszczędność energii niż urządzenia starszego typu.
  • Kolejnym istotnym parametrem przy zakupie koncentratora tlenowego będzie regulacja przepływu tlenu wyrażona w litrach na minutę. Należy pamiętać aby przestrzegać określonej wartości, którą zalecił nam specjalista.

Z tlenoterapii domowej powinny korzystać osoby, które mają do tego wskazania od lekarza prowadzącego, który ustali cały przebieg tlenoterapii dopasowując stężenie tlenowe do pacjenta. Warto również pytać specjalistów o tlenoterapię stosowaną w przypadku innych objawów niż jednostki chorobowe. Przy czym należy pamiętać aby urządzenie i podaż tlenu stosować zgodnie z przeznaczeniem i przestrzegać wytyczonego planu leczenia, ponieważ w niektórych przypadkach zbyt duża ilość tlenu może działać niekorzystnie na nasze zdrowie.